Пятница
20 Окт 2017
14:13
Приветствую Вас Заблудившийся | RSS Главная страница | Цікавыя месцы Гомельшчыны - Форум | Регистрация | Вход
[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
Страница 1 из 11
Форум » Разговоры у костра. » Поболтаем » Цікавыя месцы Гомельшчыны (Малавядомыя прыродныя і культурныя аб'екты)
Цікавыя месцы Гомельшчыны
Anli Date: Пятница, 17 Ноя 2006, 18:19 | Message # 1
Читатель
Награды
:-(
Калі ласка, падзяліцеся звесткамі пра тое, што ведаеце асабіста Вы пра мясціны Гомельшчыны - з свайго жыццёвага і турысцкага вопыту, аб чым (пакуль яшчэ, магчыма) на напісана ў кніжках.

Адметнасць - прыгажосць і непаўторнасць - Гомельскай зямлі вартая быць ушанаванай!

Aqwe Date: Пятница, 17 Ноя 2006, 18:28 | Message # 2
Admin
Награды
За создание сайта За 50 постов За 100 Постов За 150 Постов За 200 Постов За 300 Постов За 350 Постов За 400 Постов
Про наш край можно рассказывать НЕИМОВЕРНО долго и много!!!
Крассоту Белоруссии , наверное, никто не оспаривает. Я , турист по рождению. И обходил кажется ВСЁ!!!
НЕТ КРАШЕ РОДИНЫ НАШЕЙ

А конкретно про гомельщину... Вы знаете сколько ЗАБРОШЕНЫХ мемориалов войны стоят у нас на полянках среди болот??? На пути от Мозыря до Жлобина я видел ТРИ!!! памятника поросших мхом среди болот... Это страшно и величественно ОДНОВРЕМЕННО!

Тот, кто становится зверем, избавляется от боли быть человеком...!!!

wmz Z263602254599
wmb B363457633695
wmr R531371085097

Anli Date: Пятница, 17 Ноя 2006, 21:02 | Message # 3
Читатель
Награды
Дайце мне, калі ласка, іх каардынаты.

Яшчэ, я ведаю, у некаторых закінутых вёсках засталіся старыя храмы, многія з каторых унікальныя.

Мне казала аб гэтым журналістка з Гомелькага ТБ Ірына Шапарава. Калісьці (3-4 гады таму) на Гомельскім ТБ выходзіла перадача "Храма Гасподні" (Ірына Аляксееўна яе рыхтавала; у перадачы пра Карму - 31 мая, дзень памяці кананізацыі прав. Іаана Кармянскага) нават я брала ўдзел). Дык іх здымачная група аб'ездзіла многа раёнаў, адсняла матэрыял. Штосьці ўвайшло ў перадачы, штосьці засталося ў ахівах.
Але потым перадачу зачынілі, і касеты з запісамі (а выпускаў было больш за 20-ць!) так і засталіся нікому не запатрабаванымі. Крыўдна і балюча.

Можа, знайшліся б зацікаўленыя людзі, якія паспрыялі бы распаўсюджанню гэтых відэазапісаў? Звяртацца можна да Шапаравай Ірыны Аляксееўны, на Гомельскае ТБ.

Aqwe Date: Пятница, 17 Ноя 2006, 21:09 | Message # 4
Admin
Награды
За создание сайта За 50 постов За 100 Постов За 150 Постов За 200 Постов За 300 Постов За 350 Постов За 400 Постов
Quote (Anli)
Дайце мне, калі ласка, іх каардынаты.

К сожалению СЕЙЧАС это не возможно. Отчётов о предыдущих походах не делалось, а сфотографировать - не пришло в голову... Преклонили колени и двинулись дальше.
Но я обещаю, что из своих походов буду делать отчёт СПЕЦИАЛЬНО для вас.
Я так понял, что Вас интересует именно религиозная подаплёка истории???
Это тоже не вопрос. Этого у нас достаточно...

wmz Z263602254599
wmb B363457633695
wmr R531371085097

Anli Date: Пятница, 17 Ноя 2006, 22:09 | Message # 5
Читатель
Награды
Не толькі, але у вялікай ступені. А Вас гэта збянтэжыла? sad smile

Таксама - і помнікі (у тым ліку археалагічныя), і пахаванні часоў розных войнаў. І прыродныя аб'екты. Спектр вельмі шырокі.

А наконт канкрэтна рэлігіі - рэч у тым, што мы ("група таварышаў" зацікаўленых) збіраем матэрыял для выдання "Беларусь вачамі паломніка". У нас такога яшчэ не было, у адрозненні, напрыклад, ад Расіі, дзе існуе:

1. Спецыяльная служба падрыхтоўкі праваслаўных экскурсаводаў
(паколькі я праваслаўная, добра ведаю гэта, а інфармацыяй па іншых канфесіях, нажаль, не валодаю. І буду за яе вельмі ўдзячная smile ).

2. Часопіс "Православный паломик" і іншыя такога кшталту выданні.

3. Даведнікі для паломнікаў, з апісаннямі гістарычных населеных пунктаў, святых месцаў (крыніцы, месцы былых храмаў і манастыроў, крыжы, камяні і г.д.), месцаў пахаванняў і г.д.; адрасамі і картамі, інфармацыяй, як дабрацца да іх, схемамі маршрутаў.

4. Паломніцкіх маршрутах па кожнай вобласці.

І інш., інш., інш.

У нас жа - на Беларусі - такога ў савецкі і постсавецкі час - НЕ БЫЛО (хаця свецкі турызм - і на дзяржаўным, і на аматарскім узроўні - развіваўся цудоўна. Ведаю, бо наша сям'я штогод падарожнічала на машыне - па Беларусі, Украіне, Расіі. І выхад з палаткаю, і начоўка ў ёй - для мяне і дагэтуль найлепшыя ўспаміны дзяцінства).

І гэта - ПАЛОМНІЦКІ РУХ - ТРЭБА СТВАРАЦЬ І ПАДТРЫМВАЦЬ. І для гэтага аб'ядноўваць намаганні ЎСІХ СПЕЦЫЯЛІСТАЎ, ЗНАЎЦАЎ І проста ЗАЦІКАЎЛЕНЫХ АСОБ.
Дапускаю, што Вы можаце быць і не зацікаўлены, я звяртаюся да Вас як да спецыяліста smile

Аб дапамозе я ўжо прасіла ў Мінску - краязнаўцаў, фалькларыстаў, святароў, вернікаў. Калі кожны, хто любіць Беларусь, зробіць хаця б свой маленькі ўнёсак у агульную справу - гэта будзе рэальнае праяўленне патрыятызму. І нашу краіну будуць ведаць і любіць іншыя.

Aqwe Date: Пятница, 17 Ноя 2006, 22:29 | Message # 6
Admin
Награды
Quote (Anli)
Не толькі, але у вялікай ступені. А Вас гэта збянтэжыла?

Ну почему же?. Нет конечно. Просто показалось, что специализация узкопрофильная...

Quote (Anli)
Дапускаю, што Вы можаце быць і не зацікаўлены, я звяртаюся да Вас як да спецыяліста

Такие предложения ещё как ИНТЕРЕСНЫ. Так как они превносят в походы дополнительные цели и стремления.

wmz Z263602254599
wmb B363457633695
wmr R531371085097

Anli Date: Пятница, 17 Ноя 2006, 23:01 | Message # 7
Читатель
Награды
Quote (Админ)
Такие предложения ещё как ИНТЕРЕСНЫ. Так как они превносят в походы дополнительные цели и стремления

Я рада, что у Вас не памылілася smile

Форум » Разговоры у костра. » Поболтаем » Цікавыя месцы Гомельшчыны (Малавядомыя прыродныя і культурныя аб'екты)
Страница 1 из 11
Поиск:
14:13
ОбновитьСмайлыУправление мини-чатом
Мини чат
Статистика Форума
Последнии темы Читаемые темы Лучшии пользователи Новые пользователи

Суп с консервами

(7)

Какую алклгольную про...

(21)

Алкоголь в походе. Да...